Jak se starat o brýle

Pořídili jste si brýle, ale už po několika týdnech či měsících jste si všimli, že jsou poškrábané, mají uštípnutý kousek čočky, případně z jiného důvodu nevypadají dobře? Na vině nemusí být nutně špatná kvalita brýlí. O brýle je totiž potřeba se starat a věnovat jim péči. Jedině tak Vám vydrží skutečně dlouho.

Brýle čistěte šetrně

Jistě znáte pocit, že skla Vašich brýlí jsou špinavá a potřebujete je vyčistit. Bohužel dost často se stává, že i drahá skla brýlí jejich nositelé čistí nejen papírovými kapesníčky, ale leckdy i tričkem či froté ručníkem. Není to vhodný způsob čištění brýlí, protože papírový kapesník, stejně jako látka Vašeho oblečení, může brýlovou čočku poškrábat. Poškrábání nemusí být vidět po prvním použití, ale při několikanásobném už jistě ano. Doporučujeme proto čistit brýle jedině hadříkem z mikrovlákna, který skla nepoškrábe a krásně je vyleští.

Brýle čistěte za mokra. Je vhodné brýle čistit opláchnutím jarovou vodou každý večer, aby se brýle odmastily a zbavily se drobných nečistot. Během dne je dobré mít sebou vlhčené čistící ubrousky určené na brýle vhodné na antireflexní úpravy, případně čistící vodičku, která se nastříká na čočky a mikrovláknem se čočky vyleští.

Používejte obě ruce

Vypadá to elegantně a je to rychlejší sundat si či nasadit brýle pouze jednou rukou, avšak z dlouhodobého hlediska pouze Vaše brýle mnohem rychleji opotřebíte. Stranice jsou tímto způsobem zacházení více namáhané. Může poté dojít k uvolnění šroubků stranic či přímo k prasknutí stranice. Brýle si vždy sundávejte či nasazujte oběma rukama. Případně jednou rukou, ale ne za stranici, ale za brýlový střed.

Respektujte vlastnosti brýlových čoček

Brýlové čočky mívají povrchové úpravy, díky nimž jsou nejen odolnější, ale také pohled přes ně je příjemnější. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o úpravy povrchové, je potřeba na to brát ohled a nevystavovat tyto čočky teplotám a celkově podmínkám, které jim škodí. Nenechávejte proto např. své brýle na palubní desce auta za jasného počasí. Nechoďte s nimi do sauny a celkově se vyhněte horkému prostředí, jako je například pára z trouby.

Odkládejte brýle do pouzdra

Vaše pouzdro nemusí sloužit jen jako krabička pro dlouhodobé uložení brýlí (např. pro brýle náhradní). Využívejte ji a odkládejte do ní své brýle pravidelně. Naučíte-li se tomuto zvyku, je mnohem menší pravděpodobnost, že si brýle poškodíte např. tím, že Vám omylem spadnou z nočního stolku apod. Vaše brýle žijí s Vámi a tyto nehody se stávají. Uložení do pouzdra však zamezí poškození, které by to způsobilo.

Nesahejte na skla brýlí

Tato rada souvisí s radou první. Čím méně se budete brýlových čoček dotýkat, tím méně často je budete muset čistit :-).

Nakupovat online Najít pobočku

Líbil se vám článek?

Další oblíbené články

Sledujte nás na Facebooku:

Získejte slevu 150 Kč na první nákup

…a mějte informace o slevách a akčních nabídkách z první ruky.